vilnius
Литва
Эстония
Латвия

Сюжеты

Митинг протеста профсоюзов
BALTNEWS.lt / Алиса Глебова

Karbauskis: Lietuvoje neįmanoma surengti referendumą: nėra kam balsuoti

Seime subrandintas naujas planas, kaip esą derėtų spręsti įsisenėjusią dvigubos pilietybės problemą. Kad išeivijos beviltišku laikomas referendumas dėl Konstitucijos keitimo pavyktų, siūloma nuleisti tam būtiną rinkėjų balsų kartelę.

Apie tą šiandien, gegužės 12, praneša BALTNEWS.lt parlamentinis korespondentas remdamasis "Lietuvos žinios" publikacija.

Grupė socialdemokratų įregistravo Referendumo įstatymo pataisą, kad Konstitucijos 12 straipsnis, reglamentuojantis dvigubos pilietybės nuostatas, būtų laikomas pakeistu, jeigu tam pritartų du trečdaliai referendume dalyvavusių rinkėjų. Dabar šis Konstitucijos straipsnis gali būti pakoreguotas, jei tokią valią pareiškia daugiau kaip pusė atėjusiųjų balsuoti. Be to, referendume privalo dalyvauti daugiau kaip pusė į sąrašus įtrauktų rinkėjų.

Seimo nariai baiminosi, kad surinkti tiek daug žmonių į referendumą neįmanoma.

Tačiau, Konstitucinis Teismas yra išaiškinęs, kad iš esmės plačiau leisti dvigubą pilietybę galima tik pakeitus Konstituciją. Šis Konstitucijos straipsnis keičiamas tik referendumu.

Liberalizavimo šalininkai teigia, kad dvigubą pilietybę būtina įteisinti, siekiant išlaikyti emigrantų ryšius su Lietuva ir atsižvelgiant į globalizacijos tendencijas. Kritikai sako, kad piliečiai gali būti ištikimi tik vienai valstybei ir baiminasi, kad užsienio pilietybių gali siekti tautinės mažumos, o tuo gali pasinaudoti Rusija.

Ramūno Karbauskio nuomonė: referendumui trūkta svarbaus sprendimo 

BALTNEWS.lt sužinojo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos partijos pirmininko Ramūno Karbauskio nuomonė, kuris nori atverti realų kelią dvigubos pilietybės įteisinimui Lietuvoje.

"Mes remiame idėją pagaliau įteisinti dvigubą pilietybę ir tokiu būdu išlaikyti nemažą emigravusios tautos dalį mūsų politinėje bendruomenėje. Tikėtina, kad rinkėjų aktyvumas, kaip įprastai, bus apie 50 proc. ir už dvigubą pilietybę balsuos apie 60-70 proc. atėjusiųjų rinkėjų, tačiau to nepakaks, kad privalomo Referendumas sprendimas būtų priimtas ir panaikintų galiojantį Konstitucijos ribojimą dvigubai pilietybei. Todėl artimiausiu metu mes siūlysime pakeisti Referendumo įstatymą ir tik tada skelbti referendumą.

Mūsų partija turi nemažą referendumų rengimo patirtį ir matome, kad dviguba pilietybė pagal Liberalų sąjūdžio siūlomą kelią be Referendumo įstatymo pakeitimo taptų realybe, už ją turės balsuoti arti 100 proc. atėjusiųjų balsuoti. Dvigubos pilietybės priešininkų tikrai yra daugiau. Todėl jei mes iš tiesų norime atsiliepti į pasaulio lietuvių bendruomenių prašymą, jei norime ne tik referendumo, bet ir rezultato – turime skubiai taisyti Referendumo įstatymą.

Lietuvos Referendumo įstatymo 7 straipsnis numato, kad Konstitucijos pirmojo skirsnio "Lietuvos valstybė" pakeitimas, kuriame yra nuostata dėl dvigubos pilietybės draudimo, yra laikomas priimtu, jeigu tam pritarė daugiau kaip pusė piliečių, turinčių rinkimų teisę ir įrašytų į rinkėjų sąrašus. Dabar tame sąraše yra virš 2.5 milijono žmonių. Tai reiškia, kad už tokį sprendimą turi balsuoti daugiau nei milijonas žmonių, kai tuo tarpu vargu, ar tiek rinkėjų iš viso dalyvaus rinkimuose.

Todėl pirmiausia būtina pakeisti Referendumo įstatymo 7 straipsnio 3 ir 5 dalis ir aiškiai numatyti, kad referendumo sprendimas dėl dvigubos pilietybės įteisinimo būtų priimtas, jei už jį balsuotųdaugiau kaip pusė referendume dalyvavusių (o ne į rinkėjų sąrašus įrašytų) piliečių”.

Kaip anksčiau pranešė informacinis-analitinis portalas BALTNEWS.lt, šiuo metu dviguba pilietybė leidžiama piliečiams, kurie išvyko iš Lietuvos iki nepriklausomybės atkūrimo ir jų palikuonims, tačiau nėra suteikiama išvykusiems nepriklausomybės metu.


С кратким вариантом материала на русском языке можно ознакомиться ЗДЕСЬ.

Загрузка...

Сюжеты