vilnius
Литва
Эстония
Латвия

Сюжеты

Книга о Дональде Трампе
BALTNEWS.lt / Олег Семенов

Ko laukti iš Trumpo Europos Sąjungai bendrai ir Lenkijai su Lietuva konkrečiai?

Atsakymo į pavadinime iškeltą klausimą BALTNEWS.lt ieškojo su Amerikos eksperto iš Lenkijos Alexo Szydłowskio pagalba.

Nepriklausomai nuo to, kas bus valdžioje Vašingtone, ES bendrai ir Rytų Europos šalims konkrečiai reikia laukti iš Amerikos bandymų susilpninti europinius bei nacionalinius institutus ir perorientuoti jas į amerikietiškų prekių vartojimą.

BALTNEWS.lt: Kodėl būtent šis trendas tapo dominuojančiu?

Alex Szydlowski: Šiandien Amerikai vien tam, kad išlaikytų dabartinį gyvenimo lygį (jau nekalbant apie ekonominį augimą), reikia naujos rinkos, panašios į amerikietišką. Vienintelė tokia – europinė. Išvada paprasta – JAV politinis ir finansinis elitas visomis išgalėmis bandys susilpninti Europos vienybę ir užmegzti sutartinius santykius su kiekviena Europos Sąjungos valstybe atskirai, siekiant jų persiorientavimo į amerikietišką rinką.

Taip pat Amerika bandys priversti ES sumokėti už NATO, tai yra už saugumo garantijas, nors istorija rodo, kad Jungtinės Valstijos retai kariavo už savo sąjungininkus, o radikalūs Europos politikai turi racijos, vadindami amerikietišką gynybą "okupacija", ir su džiaugsmu atsikratytų JAV karinių bazių savo teritorijoje.

Visa tai nežada Europai nieko gero. Todėl europinės šalys, ypač Rytų Europa turėtų ne laukti, o stiprinti savo ginkluotąsias pajėgas ir kurti alternatyvią ekonominę strategiją.

Kartu Baltijos valstybėms ir Lenkijai reikėtų ruoštis Vladimiro Putino pasitraukimui. Tai vienaip ar kitaip įvyks per artimiausius šešis metus, o tada gali atsitikti bet kas (Rusijos valstybingumo dabartiniu jo pavidalu destabilizacija ar net krachas). Laiko beveik neliko, o aiškios strategijos didelių problemų pas didelį kaimyną atvejui aš kol kas nematau. Tuo pat metu tikėtis, kad išėjus V. Putinui, santykiai su Rusija pagerės, neverta.

BALTNEWS.lt: Kokia bus JAV politika Artimuosiuose Rytuose? Kam jaudintis labiausiai – "Islamo valstybei", Sirijai, o gal Iranui?

Alex Szydlowski: JAV sieks destabilizuoti Artimuosius Rytus ir likusį pasaulį. Ateityje jame, mano nuomone, liks tik vadinamosios korporacijos-valstybės (susiformuos tokių transnacionalinių korporacijų kaip "Apple", "Shell", "Siemens" ir kitos pagrindu), valstybės-korporacijos (korporacija "Rusija", korporacija "Kinija") ir niekam neįdomios "teritorijos" su "municipaliniu feodalizmu" ir vietinėmis "kriminalinėmis vadeivomis" (Somalio ir Libijos pavyzdžiai rodo, kad žlugusių valstybių vietoje neatsiranda naujos). Taigi, Artimieji Rytai, Vašingtono iniciatyva, gali virsti chaoso ir humanitarinės katastrofos "teritorija" su daugybe "kriminalinių kvazivalstybinių darinių".

Vienas iš pagrindinių faktorių, kurie garantuoja subjektiškumą aukščiau aprašytame pasaulyje, šalia karinio yra finansai, tame tarpe – valiuta (perspektyvoje vienu iš pagrindinių jos tipų bus kriptovaliuta, kuri taps prieglauda elitų kapitalams). Prisiminkime, kada prasidėjo aktyvesnis "Islamo valstybės" bombardavimas – kaip tik tuo metu, kai ji nusprendė įvesti savo valiutą, ir ne šiaip sau valiutą, o auksinį ir sidabrinį Dinarą. Vakarai negalėjo leisti pirmai pasaulyje tinklinei valstybei turėti nepriklausomą ir efektyvesnę nei jų pačių finansų sistemą.

Kas įdomu, anksčiau Vašingtono "lazda" ("prižiūrėtoja") Artimuosiuose Rytuose buvo Turkija. Tačiau jos elito bandymas pradėti vykdyti nepriklausomą politiką ir nauja forma atkurti Osmanų imperiją prieštarauja JAV strategijai regione. Taigi, Jungtinės Valstijos, žinodamos V. Putino didybės kompleksą, gali perduoti policininko vaidmenį "Didžiuosiuose Artimuosiuose Rytuose" Rusijai. Tačiau pastaroji ekonomiškai negali palaikyti tvarkos nuo Afganistano iki Maroko, ir jei Kremlius priims Baltųjų rūmų pasiūlymą, Rusijos Federacijai liks nedaug laiko.

BALTNEWS.lt: Kaip Jūs vertinate Donaldo Trumpo iniciatyvą apriboti migraciją iš tam tikrų musulmoniškų šalių? Kokie yra prezidento šansai apginti ją teisiniame lauke?

Alex Szydlowski: Tai labai įdomus momentas. Man atrodo, kad Amerikoje prasidėjo tikra konstitucinė krizė. Vienintelis klausimas, kas ją provokuoja – respublikonai, demokratai ar visi kartu? Situacija, kai bet koks teisėjas gali atšaukti šalies prezidento įsaką, yra nenormali ir antikonstitucinė, nes tai JAV Aukščiausiojo Teismo prerogatyva.

Donaldas Trumpas pasiūlė Neilo Gorsucho kandidatūrą į Aukščiausiojo Teismo teisėjo postą. Po jos patvirtinimo Senate galima bus pradėti kalbėti apie naują erą Jungtinių Valstijų istorijoje, nes nuo to momento respublikonai turės savo rankose visų šalies valdžios šakų kontrolę ir… galės keisti Konstituciją. Galbūt klystu, bet dabartinės teisinės krizės Amerikoje tikslas gali būti būtent tai, siekiant pakeisti fundamentalius JAV visuomenės pamatus.

BALTNEWS.lt: Kokia yra tikimybė, kad Donaldas Trumpas dėl vienos ar kitos priežasties gali prarasti savo postą? Ar įmanoma "spalvota revoliucija" Jungtinėse Amerikos Valstijose?

Alex Szydlowski: JAV elitas be jokio skylimo pradėjo projektą "Amerika numeris vienas" (angl. "Make America #1"), ir Donaldas Trumpas tik jo vykdytojas. Todėl nėra jokios priežasties jį keisti. O visi protestai ir politinė kova – tiesiog judėjimas numatyto Jungtinių Valstijų ir viso pasaulio "perkrovimo" link. Kai V. Putinas bandė pasakyti Amerikai, kad tai, ką ji daro, yra chaosas, kuris galiausiai nušluos ją pačią, jis nesuprato, kad būtent tame ir yra esmė.

Asmeniškai D. Trumpas puikiai jaučia, kas vyksta, ir suvokia, kad demokratų dienos visame pasaulyje yra suskaičiuotos. Jį užvaldo nauja populizmo, nacionalizmo ir chaoso banga, iš kurios gims aukščiau minėtas naujas valstybingumo modelis. Tokioje situacijoje reikia būti stipriųjų pusėje – tų, kurie turi realius, o ne virtualius aktyvus. D. Trumpas pasirinko savo kortą ir toliau su ja žais.


Перевод материала на русский язык читайте ЗДЕСЬ.

Загрузка...

Сюжеты